🔘 Принципи на ВМ-НВХ
След като сте решили да спазвате ВМ-НВХ е редно да се запознаете с основните правила:
✅ Енергията идва от мазнини вместо от въглехидрати
✅ Въглехидратите се използват за удоволствие в контролирано количество
✅ Протеините и мазнините се набавят предимно от животински източници
💡 “Да унищожиш предразсъдъците е по-трудно, отколкото да разделиш атома на частици”. – Алберт Айнщайн
Изключително важно е и да се отърсите от митовете и да знаете, че:
✔ Закуската с плодове ви лишава от протеин и ви тъпче с фруктоза
✔ Бялото, сухо, пилешко месо с ориз ви лишава от мазнини и витамини и вкарва в тялото ви нишесте, което влиза в кръвта ви във вид на глюкоза
✔ Ранната и малка вечеря води до среднощен и сутрешен глад, които лесно водят до преяждане; този глад също така възпрепятства регенерацията на тялото през дълбокия сън.
💡 “Лудост: да правиш едно и също нещо отново и отново, и да очакваш различни резултати”. – Алберт Айнщайн
Тук определено ще преобърнете представите си и точно това е пътят към вашия успех.
💡 “Не можем да решим проблемите, като използваме същия начин на мислене, който сме използвали, когато сме ги създавали”. – Алберт Айнщайн
Бъдете добри със себе си и продължавайте да действате.
Бъдете честни със себе си и на всеки 3 месеца отсявайте само практиките, които ви носят стабилен успех.
ВМ-НВХ има три варианта
- ВСТЪПИТЕЛЕН : Мазнини 60%, Протеини 25%, Въглехидрати 15%
- ОСНОВЕН : Мазнини 60%, Протеини 30%, Въглехидрати 10%
- СТРИКТЕН (КЕТО) : Мазнини 60%, Протеини 35%, Въглехидрати 5%
🔘 Следва по-цялостно представяне на ВМ-НВХ
Тялото има нужда от енергия и градивни елементи. 75% от калориите в храната трябва да са под формата на енергия (мазнини и въглехидрати), а останалите 25% на градивни елементи (протеини).
I. Протеини
Пълноценните източници на протеини и полезни мазнини са месото, яйцата и сирената. На всяко хранене трябва да присъства животински протеин, за да е то пълноценно хранене според физиологията ни. За да се усвоят протеините е нужен пълен комплект минерали (Ca, Mg, Zn, Fe и др). Протеините на прах нямат усвояемост и стават в тялото на захар.
1. Месо
Под месо разбираме цялото животно – мускулите (червено и бяло месо) и всички останали органи. Рибата също е месо. В човешкото тяло има органи идентични с тези в животното и ние имаме нужда от концентрираните в тях вещества. Месото се приготвя алангле, за да се пази протеина.
ВНИМАНИЕ! Ако протеините са над 45% от калориите, тялото използва значима част от тях за производство на енергия. Това претоварва черния дроб, повишава киселинността и води до възпаления. Затова месото с ниско съдържание на мазнини (филе) трябва да се допълни с мазнина (масло, сланина, мас, сметана).
Важни органи
- Черен дроб – Vitamin A (Retinol, липсващ в растенията); много пълен комплект от минерали и витамини.
- Сърце – CoQ10 нужен за производство на енергия в клетките
- Глава – мозък – пълен набор от мастни киселини и холестерол, нужни за изграждане на всяка клетка, стероидни хормони и за още ключови за живота процеси; очи (Retinol).
- Кости – като бульон, който съдържа костен мозък и минерали.
- Хрущяли от ребра и стави.
Важни животни: по-дълго живели, обикновено по-едрите видове (свинско, говеждо, агнешко), имали време да акумулират повече микроелементи от бедните, индустриални фуражи. Свинята е най-близка структурно и химически до човека, което я прави пълноценен източник на хранителни вещества. Пилешкото месо е най-бедно, защото в индустрията пилето пораства само за 35 дни. Колбасите трябва да са сурово сушени и без течности.
2. Яйца
Жълтъкът е най-важното и ценно в яйцето, в него са 40% от протеина и всички минерали и витамини. От яйце се изгражда цял организъм с всички жизнени органи и системи и ние ги приемаме като храна за нашите органи. Яйцата може да съставляват 1-2 от дневните хранения.
Начин на приготвяне: рохки, за да се запазят веществата в жълтъка, или сурови (снесени преди по-малко от 14 дни).
3. Сирена
Сирене е мляко ферментирало/зряло поне 90 дни. В млякото въглехидратите са 5% и при зреенето бактериите ги изяждат.
Белег за узряло сирене е съдържание на въглехидрати под 0.5%.
Хубавите сирена са плътни и мазни: саламурено, кашкавал, моцарела, чедър и гауда. За предпочитане са овчите. Избягвайте топени и пушени сирена, както и прясно мляко. Киселото мляко днес е загубило голяма част от своята полза.
Холестеролът присъства във всяка от трите изброени групи храни, защото той изгражда всяка една клетка от организма, стероидните хормони (тестостерон, естроген, прогестерон, кортизол), участва в храносмилането, в усвояването на мастно разтворимите витамини и в много други важни процеси. Месото е изградено от клетки с холестерол, яйцето ще изгради клетки и хормони, млякото е храна, богата на градивен материал. Консумацията на храни богати на наситени мазнини и холестерол няма общо с причината за повишаване нивата на холестерол в кръвта.
II. Мазнини
1. Наситени (животински масла)
Масло, мас, сметана. Полезните мазнини променят агрегатното си състояние. Те са единствените, които позволяват топлинна обработка и то само под формата на варене (в тенджера или тава до 175°C).
2. Ненаситени (растителни олия)
От растителните олия използвайте само сурови, студено пресовани, в ограничени количества, до 5 супени лъжици на ден. Спрете да готвите топлинно с тях, защото ненаситените мазнините се окисляват и стават канцерогенни. Напълно изключете олиото, маргарина и други преработени ненаситени мазнини.
III. Въглехидрати
Въглехидратите са високо реактивно и агресивно гориво. Тялото се стреми да държи концентрацията на кръвната захар в интервала 3.7-4.7 ммол/л.
1. Бързи / прости / сладки въглехидрати
Бързите въглехидрати са с проста структура, започват да се разграждат още в слюнката и се усещат сладки на вкус – плодове, мед, шоколад и прочие. Те бързо влизат и бързо излизат от кръвта. В големи количества водят до напълняване и диабет. В малки количества (под 15% от дневните калории) и с разум водят само до вкусова наслада.
Плодове
За предпочитане са ароматните (малини, ягоди, къпини, боровинки), от които може да се консумира два пъти по-голямо количество в сравнение със сладките (грозде, банан, диня).
Алкохол
Алкохолът може да се счита за ултра бърз въглехидрат. Консумирайте разумно и с кеф. Избягвайте ликьорите, защото комбинират високо съдържание на алкохол и захар.
2. Бавни / сложни / нишестени въглехидрати
Бавните въглехидрати са със сложна структура и разграждането им отнема време. Те носят много енергия/калории и бързо изчерпват квотата от 15%. В повечето случаи неразградени части от тях достигат дебелото черво и ферментират в него, възпалявайки го.
3. Фибри
ВНИМАНИЕ! Фибрите в по-големи количества са вредни – неусвоими, възпрепятстват усвояването на протеина и минералите, дразнят и увреждат тънките черва, ферментират в дебелото черво и го възпаляват. За естествената дефекация са важни водата и мазнините от храната, които поддържат лигавицата на червата влажна и чиста.
Зеленчуци
Под формата на малка салата или гарнитура. Листни (марули, спанак), ряпа, зеле, краставици, домати, броколи, зелен фасул, карфиол. Може и гъби. Избягвайте нишесте – бобови и зърнени – картофи, боб, ориз, зърно и всичко от брашно, леща, царевица, соя.
Ядки
Ядките имат черупки (орехи, бадеми, лешници). Да се ядат сурови и в малки количества, защото са богати на растителни мазнини.
IV. Време между храненията
Поне 5 ч между 2 ханения. Хранете се 2-3 пъти на ден, за да има време храната да се разгради в стомаха и да е готова за усвояване в тънките черва, преди да е постъпила нова храна. В противен случай усвояването е недостатъчно и значимо количество храна попада в дебелото черво, където загнива.
Вечерята е най-важното хранене
Вечерята дава на организма вещества за регенерацията, която е най-силна по време на дълбокия сън. Тя трябва да е 1-3 часа преди лягане за сън.
ВНИМАНИЕ! Вредно е да смесвате протеин и въглехидрат (напр. месо и картофи). Десертът да е отделен от храненето на 3.5 часа след и 1 час преди него.
V. Вода
2.5-3.0 литра на ден. За оптимално хидратиране се пие в рамките на 500 мл на час. По време на хранене може да се приема до 500 мл течности и след това се чака 2 часа преди да се пие вода отново.
VI. Сол
Солта натриев хлорид е жизнено важна за здравето и оптималното функциониране на тялото. Натрий като електролит регулира количеството вода в тялото, участва в нервните импулси и съкращаването на мускулите. Участва в храненето на клетката чрез Калиево-натриева помпа.
В зависимост от натоварването, тялото има нужда от 0.15 до 0.25 грама сол на кг активно тегло. Това включва общото съдържание в отделните храни и добавената сол. Нуждата от сол нараства при физическо натоварване и потене.
VII. Хранителни добавки
Обработваемите земи са изтощени и бедни на микроелементи. Оттам са бедни фуража и хранените с него животни. Това налага използването на хранителни добавки – минерали и витамини.
VIII. Дегенеративни заболявания
Възпаленията имат главно три причини
- Намаляване на pH към киселинно. Получава се при прекаляване с протеините и пиене на прекалено малко вода.
- Окислени растителни олия. Ненаситените мазнини лесно се окисляват и стават опасни.
- Висока кръвна захар (ВКЗ).
Диабет
Всички хора, които консумират над 45% от калориите си от въглехидрати са в състояние на диабет (захар в кръвта над 5.2 ммол/л) през по-голяма част от времето. Инсулинът им се бие от панкреаса, вместо от инжекция.
Рак
Раковите клетки са анаеробни и се хранят без кислород, ферментирайки въглехидрати/глюкоза, докато здравите клетки се нуждаят от кислород и мазнини. Комбинацията от нисък пулс (бедна на кислород венозна кръв) и ВКЗ създава идеални условия за проспериране и надмощието на раковите клетки.